Forhåndsvarsel: Årsmøte i Biblioteksentralen er 29. april

Medlemmer kan melde inn saker til årsmøtet innen 31. mars 2025.
Foto: Nikolaj Blegvad

Til alle medlemmer og andelseiere i Biblioteksentralen SA: 353 kommuner, 12 fylkeskommuner, KS og Norsk Bibliotekforening.

Klikk her for å se hele medlemslisten med antall andeler

Dette er et forhåndsvarsel om at årsmøtet i 2025 arrangeres tirsdag 29. april, klokken 14.30. Møtet holdes digitalt på Teams. 

Sett gjerne av tidspunktet allerede nå.
 
I fjor vedtok medlemmene våre en endring i vedtektene våre. Saker som dere ønsker behandlet, må meldes skriftlig til styret 4 uker før årsmøtet (mot tidligere innen 1. februar).
 
Siste dato for å melde inn saker er derfor 31. mars.

Vi sender deretter innkalling med saksdokumenter og påmelding på e-post til alle medlemmer senest 14 dager før årsmøtet, og i kopi til folkebibliotek og fylkesbibliotek.

Årsmøtet er Biblioteksentralens øverste organ. Hvert medlem har én stemme uavhengig av antall andeler de eier i Biblioteksentralen. Medlemmene velger blant annet nytt styre på årsmøtet. Styret har det overordnete ansvaret for strategiske valg og utviklingen av foretaket.

Om Biblioteksentralen

Biblioteksentralen ble etablert i 1952 for å utvikle effektive fellestjenester til bibliotek i hele landet og har lang erfaring med å løse kommunenes behov i fellesskap. I dag er de fleste av tjenestene våre knyttet til digitale formidlingsløsninger gjennom bibliotekenes felles nettsideløsning, metadatabrønn og appen Biblioteket, og til innkjøp og håndtering av bøker.

Tjenestene har som mål å øke bruken av folke- og skolebibliotekene og gjøre tilgangen til kunnskap og kultur enklere for befolkningen. Vi er organisert som et samvirkeforetak med ikke-økonomisk (ideelt) formål, der all fortjeneste går til utvikling og drift av tjenestene.

Foretaket holder til i Bibliotekenes Hus i Oslo og har rundt 55 ansatte. Biblioteksentralen eier også flere datterselskap.

Les mer om Biblioteksentralen SA på foretakets hjemmesider

Les også

Årskavalkade Libry Content 2024

Utvikling i nettsideløsningen er alltid et resultat av innspill og samtaler med dere som jobber i bibliotek og med publikum. Tusen takk for samarbeidet!

På bokdating med NRK

Med bind for øynene var Kristoffer Olsen, skuespiller og programleder i Leseklubben, på blind date med tre utvalgte bøker på Deichman Bjørvika. Forrigebok debuterte på scenen som litterær Kirsten giftekniv.

Simon Stranger på scenen på høstens bokdager i Biblioteksentralen.

Inntrykk fra høstens bokdager i Bibliotekenes Hus

– Det har vært utrolig fint å møte alle de som jobber med litteratur og formidling hver dag og som gjør en så viktig jobb med å fange unge lesere, sier Simon Stranger. Han var en av forfatterne som deltok på bokdagene høsten 2024.